Lietuvos Caritas pradëjo konsultuoti serganèius epilepsija ir jø artimuosius
 
 

INFORMACINIS PRANEŠIMAS
LIETUVOS CARITAS
2013 09 11

Socialinio darbo naujovë – konsultavimo paslaugos sergantiems epilepsija ir jø artimiesiems

Lietuvos „Caritas“ pradëjo naujà projektà „Epilepsijos psichosocialinio konsultavimo centras“, kurio tikslas yra konsultuoti epilepsija serganèius suaugusius þmones, epilepsija serganèiø vaikø ðeimas, taip pat ir dirbanèius ávairiose organizacijose þmones, kontaktuojanèius su epilepsija serganèiais asmenimis.

Medicininë pagalba epilepsija sergantiems asmenims turi savo tradicijas, ádirbá ir patikimumà, tuo tarpu socialinis darbas su serganèiais epilepsija þmonëmis – tai palyginti nauja Lietuvoje profesinë veikla. Socialinio darbo integravimas á epilepsija serganèiøjø medicinos prieþiûrà sudarytø sàlygas "visa apimanèiai globai", paremtai poþiûriu, kad epilepsijos bûsenà sudaro ne tik priepuoliai, bet ir psichinë bei socialinë þmogaus gyvenimo situacija. Socialiniai darbuotojai þvelgia á þmogø já supanèiø socialiniø santykiø kontekste ir siekia kartu su juo kurti palankià aplinkà asmeniniam, profesiniam augimui bei bendradarbiavimui su kitais – artimaisiais, ðeimos nariais, bendradarbiais, gydytojais, kaimynais ir kt. Visa apimanti globa sieja medicininæ intervencijà pvz., gydymà antiepileptiniais vaistais ir chirurgijà, su ne-medicinine intervencija pvz., konsultavimu, informavimu, psichosocialiniu asistavimu, reabilitacija. Toks epilepsija serganèiøjø prieþiûros modelis yra ágyvendintas Vokietijos epilepsijos centruose "Bethel" (Bielefelde) ir "Kleinwachau" (Raderberge). Minimi epilepsijos centrai bendradarbiauja su Lietuvos „Carito“ projektu.

Epilepsija – daþniausia lëtinë nervø sistemos liga, kuri buvo þinoma jau senovëje, taèiau apie jà vis dar vengiama kalbëti. Epilepsija yra þinoma tûkstantmeèius, nuo Mesopotamijos laikø. Nors ðiandien mes gyvename visiðkai kitoje epochoje, mûsø þmones vis dar tebeveikia viduramþiðkas màstymas, mistiniai ásivaizdavimai apie ðià ligà prisideda prie to, kad kai kurie sergantieji epilepsija mieliau apie tai tyli nei bent þingsná pajuda link visuomenës. Daþnai apie epilepsijà nekalbama ðeimoje, taip pat apie jà nekalbama su draugais ir darbo kolegomis.

Epilepsija Europoje vis dar yra likusi „liga visuomenës ðeðëlyje“. Epilepsijos prieþiûra yra viena ið prioritetiniø PSO srièiø. Pasaulyje epilepsija serga 50 milijonø þmoniø, tai yra svarbi visuomenës sveikatos problema. Europoje yra 6 milijonai serganèiø epilepsija asmenø. Lietuvoje yra per 20 tûkstanèiø epilepsija serganèiø vaikø ir suaugusiøjø.

2012 m. Lietuvoje atliktas epilepsija serganèiø asmenø psichosocialinës situacijos tyrimas parodë, kad suaugusieji epilepsija sergantys asmenys jauèia stigmà nepriklausomai nuo neuroepilepsiniø veiksniø, tokiø kaip priepuoliø daþnumas, amþius, kuriame prasidëjo epilepsija, ir socialiniø - demografiniø veiksniø - lyties, uþimtumo situacijos, ðeiminës padëties, gyvenamosios vietos. Stigma yra glaudþiai susijusi su serganèiø epilepsija asmenø patiriama socialine izoliacija. PSO tyrimø duomenimis, socialinë izoliacija yra baimës, kad epilepsijos priepuolis ávyks visuomenës akivaizdoje, ir baimës fiziðkai susiþeisti pasekmë. Tokios baimës veda á savo galimybiø atsisakymà ir neigiamai veikia tarpasmeninius santykius. Tarpasmeniniø santykiø problemos atsispindi serganèiø þmoniø vedybø ir vaisingumo statistikoje. Europieèiai teigia, kad epilepsija pastoviai veikia jø planus ir ateities siekius, jø jausmus apie save ir socialiná gyvenimà. Daþniausiai pasirenkama ligos valdymo strategija yra uþsidarymas savo namuose.

Lietuvos „Caritas“, atsiþvelgdamas á serganèiøjø epilepsija situacijà, remia socialinio darbo paslaugø plëtros epilepsijos srityje iniciatyvà ir sudaro sàlygas ágyvendinti „Epilepsijos psichosocialinio konsultavimo centro“ tikslus. Šiame centre dirbantys socialiniai darbuotojai suteikia emocinæ paramà, iðgyvenantiems nerimà, baimæ dël ligos ir ateities perspektyvos bei konsultuoja:

specifiniais su epilepsija susijusiais klausimais ir suteikia pagalbà siekiant iðlaikyti arba atstatyti ieðkanèio pagalbos asmens dalyvavimà visuomenës gyvenime;

  • socialiniais klausimais, tokiais kaip partnerystë, ðeima, auklëjimas, integravimas á vaikø darþelá ar mokyklà;
  • profesiniais klausimais, pvz. darbo vietos iðlaikymo;
  • pagalbos teikimo organizavimo klausimais, áveikiant kasdienines situacijas, tokias kaip mobilumas, laisvalaikis;
  • namø aplinkos formavimo klausimais, siekiant iðvengti suþeidimø priepuoliø metu;
  • informacijos paieðkos klausimais, pvz. neágalumo áforminimo;
  • palydëjimo arba nukreipimo á valdþios institucijas ar kitas tarnybas klausimais.

Šalia individualaus socialinio darbo Lietuvos Caritas planuojama kurti epilepsija serganèiøjø suaugusiø asmenø ir tëvø bei globëjø, auginanèiø epilepsija sergantá vaikà, savitarpio pagalbos grupes. Sergantys epilepsija þmonës, epilepsija serganèiø vaikø tëvai ir globëjai kvieèiami kreiptis telefonu 864637802, el. paðtu caritas.epilepsija@gmail.com darbo dienomis ir uþsiregistruoti pokalbiui su socialine darbuotoja. Konsultavimo paslaugos yra nemokamos.

Lietuvos Carito informacija


 
 
   
 
     
© 1998-2002, 2003-2005, 2006-2020 Katalikø interneto tarnyba, info@kit.lt